Pokus reflektovat svůj život a texty svatých Písem.

Jak na mne dýchla vysoká systematika.

5. 1. 2009 18:55

Zase jsem jednou neměl v sobotu večer co bych dělal, neboť do hospůdky se mi nechtělo a kamarádi byli zase jednou neznámo kde. Otevřel jsem tedy skleněné dveře své theologické knihovničky, přemyšluje o tom, do čeho bych se zakousl. Hellerův Výkladový slovník biblických jmen - nádhera; ten sis přece hochu pročítal ve čtvrtek i včera v pátek? Bernard Lohse Epochy dějin dogmatu - dějiny církve viděné lutherskýma očima, mňam; ale chlapče, už jsi je přečetl dvakrát! Mé oči zabrousili na slabší knížečky a četly: Reden bei Altargang; to přece ne, na filosofii už je moc pozdě, ne?

Nakonec mé oči zůstaly stát na ošuntělé zažloutlé knize od Karla Bartha - Credo. Vnitřní hlas se ozval: "Chce se ti to číst? Je to přece německy a to ti moc nejde." Tak jsem počal svou těžkopádnou němčinou čísti, když jsem však otočil několik stránek měl jsem naloženo až dost, chtěl jsem tedy knihu založit a jít spat. Vyndal jsem tedy z knihy jakousi kartu - pohled, abych mohl založit místo, do kterého jsem se dočetl, na přední straně byla napsána adresa mne neznémé osoby. Osobní korespondence se číst nemá, ale byla přece v mé knihovně a určitě je už velmi stará. Koukám na poštovní razítko, bez udání data jen s označením pošty: BUDAPEST. Otáčím lístek a počínám číst - nejde to - naškrabaná němčina - FUJ, chce se mi křičet. Zběžně lístek pročítám - nečitelné. Dospívám až na jeho konec, kde je datum 9. Okt. 1936 a pozvolna dospívám k podpisu. Údiv, ba leknutí. Na konci "pohledu" je podepsán autor knihy, kterou právě čtu, sám veliký Karl Barth! Milé překvapení.

P.S.: Tak mne napadá jedna věc nechtěl bych být přepisovatelem Barthova rukopisu. Co tepve tehdy, kdyby se jednalo o slavnou přetlustou Kirchliche Dogmatik.

Sdílet

Komentáře

cejsk Wow, to je teda zážitek. Já právě bojuji s Nietzschem (ačkoliv je už také dost hodin) ale myslím, že mezi těmi, na laserové tiskárně, vytištěnými papíry žádný jeho podpis nenaleznu...:(<br />
gute nacht;)

dromedar Ukamenovat! :) Přiznej se, po kom máš knížky? Myslím, že K.B. v Čechách zas až tolik známých neměl, nebo snad ano? Přečetl jsem pár jeho přednášek a předmluvu a zámluvu k nim, jak to vyšlo v CDK, a jestli si to dobře pamatuji, tak snad v Čechách dokonce byl, ale jinak...

dromedar Když jsem si svůj příspěvek přečetl, vidím, že z něj není docela jasné, že opravdu nechci kamenovat Bartha ani lidi, kteří ho mají rádi. Příště si po sobě musím svoje komentáře přečíst dřív než je nechám přidat.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz